Na którym etapie jesteM?
Cellulit rozwija się w okresie wielu miesięcy a nawet wielu lat. Źródła zgodnie wyróżniają 4 etapy rozwoju. Między poszczególnymi etapami nie występują wyraźne granice.
Etap 1
W pierwszym etapie zmiany są niewidoczne, ponieważ zachodzą na poziomie skóry właściwej. Naczynia krwionośne przerywają się, pogarsza się ukrwienie, skóra nie otrzymuje wszystkich potrzebnych jej substancji odżywczych. Pogarsza się jej kondycja. Z uszkodzonych naczyń wycieka płyn i zbiera się między tkankami. Postępuje zastój żylny i limfatyczny. Adipocyty zaczynają gromadzić tłuszcz, przez co kilkukrotnie powiększają swoje pierwotne rozmiary. Zaczynają przylegać do siebie. Na zewnątrz nie ma widocznych oznak cellulitu, jednak w dotkniętych problemem miejscach skóra w dotyku jest chłodna i „ciastowata”.
Etap 2
W drugim etapie stan skóry właściwej i tkanki podskórnej ulega pogorszeniu. Pęczniejące komórki tłuszczowe wypychają się ku górze i wciskają się coraz bardziej osłabioną skórę właściwą. W niektórych okolicach przepływ krwi może być znacznie obniżony na skutek ucisku naczyń krwionośnych przez adipocyty. Substancje odżywcze nie mają możliwości dotarcia do skóry, co jeszcze bardziej pogarsza jej wygląd. Może utworzyć się obrzęk, który objawia się wystąpieniem „skórki pomarańczowej”. Jednak w tym etapie uszkodzenie ma tylko charakter estetyczny. Ściskając ciało między palcami lub podczas skurczu mięśniowego widoczne są nierówności i grudkowatości.
Etap 3
W trzecim etapie uszkodzenia naczyń krwionośnych zaczynają wpływać na metabolizm tkanek skóry. Brak substancji odżywczych ogranicza zdolność organizmu do produkcji białek, dzięki którym mógłby naprawić szkody. Skóra właściwa staje się jeszcze bardziej cienka. Wokół nagromadzonych zrazików tłuszczowych zaczynają odkładać się złogi włókien i substancji podstawowej tkanki łącznej, powodując zwłóknienia niektórych części tkanki podskórnej. Zaburzenia krążenia nasilają się. Uszkodzenie nie jest już tylko estetyczne, jest to początek choroby. Cellulit jest widoczny gołym okiem w pozycji stojącej, znika w pozycji leżącej. Pod palcami można wyczuć nierówności.
Etap 4
Końcowym stadium cellulitu jest stadium czwarte. Złogi kolagenu przekształcają się w twarde guzki. Uciskają one zarówno naczynia włosowate, jak i włókna nerwowe, co wywołuje mniej lub bardziej silny ból, który pojawia się we wszystkich porach dnia lub nocy. Dochodzi do znacznego zatrzymywania płynów w organizmie, zwłaszcza u kobiet, które długo stoją. W obrębie skóry właściwej z łatwością można dostrzec grupki komórek tłuszczowych otoczone twardymi zwłóknionymi przegrodami. Po ściśnięciu skóry można wyczuć twarde guzki. Objaw „pomarańczowej skórki” widoczny jest zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej. Do tych objawów dołącza utrata jędrności skóry, na skutek daleko posuniętego uszkodzenia skóry. Na tym etapie cellulit staje się chorobą.
Etapy cellulitu - ocena objawów
Zobacz postępujące nasilenie objawów zewnętrznych cellulitu w kolejnych jego etapach.
Etap 1
Brak widocznych zmian skórnych. Skóra chłodna i „ciastowata”
Etap 2
Etap 3
Objaw „skorki pomarańczy” występujący w pozycji stojącej, znikający w pozycji leżącej
Etap 4
Pofałdowania skory oraz objaw „skorki pomarańczy” występują zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej